14 Temmuz 2008 Pazartesi

DHCP Relay Agent Uygulaması

Bir süredir finallerim ve sertifikasyon sınavlarım nedeni ile blogumda yazı yayınlayamıyordum. Bugün size Relay Agent uygulamasından bahsetmeye çalışacağım ..

DHCP Relay Agent farklı bir subnetteki DHCP Server'dan kendi subnetimizdeki kullanıcılara IP aldırmamızı sağlar. Relay Agent olacak makine bir bilgisayar da olabilir bir Router'da olabilir. Basit olarak DHCP Relay Agent kendi subnet'indeki kullanıcıların DHCP Broadcast'lerini yakalayarak bunları Unicast'e çevirip yetkili DHCP Server'a gönderir

Bu uygulama için öncelikle Routing And Remote Access Configure edilmelidir. Bunun için;
RRAS açılır ve "Configure and Enable RRAS" seçeneği seçilir. BU seçenek seçildiğinde karşımıza bir sihirbaz gelecektir.Next diyerek bu sayfayı geçiyoruz.
Bu sayfada RRAS'ı ne olarak konfigüre etmek istediğimize karar veriyoruz. Relay Agent Uygulaması için Custom Configuration seçilir.Bu sayfada kullanmak istediğimiz servisi seçiyoruz. Kendi Network'ümüzde farklı subnet'teki bir DHCP server'i Relay Agent olarak gösterecğimizden LAN (Local Area Network) Routing seçeneğiniz seçip devam ediyoruz.Son olarak karşımıza bir özet sayfası geliyor. Yapmak istediğimiz ayarların özetini bu sayfada görebilir değişiklik yapmak istiyorsak geri dönerek bu işlemleri gerçekleştirebiliriz. Finish seçeneğini seçerek sihirbazı bitiriyoruz.Ardından karşımıza bir uyarı gelecek. Bu uyarıda RRAS konfigürasyonu için servisin durdurulması gerektiği bilgisi veriliyor. Evet seçeneğini seçtikten sonra RRAS servisinin konfigürasyonu tamamlanmıştır. Şimdi Relay Agent uygulamasına geçelim.Bunun için IP Routing altından Genaral tabına gelinir ve buraya "New Routing Protocol" seçeneği seçilir.Bu sayfada ekleyeceğimiz protokolü seçerek işlemi sonlandırıyoruz. ( DHCP Relay Agent )

Protokolü de eklediğimize göre şimdi Relay Agent için yeni bir Interface (arayüz) eklemeliyiz. Bunun için;Yine IP Routing altında DHCP Relay Agent tabına gelinir ve "New Interface" seçilir.

Bu sayfada ekleyeceğimiz Interface'yi seçiyoruz.

Bu sayfada ise Router'in DHCP server'a paketleri ulaştırırken kaç hop atlayacağını ve süreyi belirtiyoruz. ( Default'ta ikisi de 4'tür. )

Şimdi de Eklediğimiz Interface'ye Relay Agent olacak makinenin IP'si girmeliyiz. Bunun için;Eklediğimiz DHCP Relay Agent Interface'sinin özellikler tabına geliyoruz.
Burada Relay Agent olacak makinenin IP'sini girmemiz gerekiyor. Bu işlemi de gerçekleştirdikten sonra Relay Agent Uygulamasını tamamlamış oluyoruz.

NOT:

- Relay Agent protokolü DHCP Server bulunmayan subnetlere eklenir.

- Relay Agent'a IP olarak DHCP Server'in IP'si girilmelidir.

- Eğer Relay Agent olan makine subnet'ler arasındaki Router değilse, bu makineye Default Gateway olarak Router'in kendisine bakan bacağı gösterilmelidir.

- DHCP Server'a Gateway olarak Router gösterilmelidir.

- DHCP Server'in Üzerinde Relay Agent olarak eklendiği subnetin aralığında bir Scope olmalıdır.

- Her Router DHCP Broadcast'lerini geçirmez. Bu nedenle bu uygulama sadece RFC-1542 uyumlu Router'lar ile yapılabilir.

Görüşmek üzere ..

Hiç yorum yok:

Popüler Yayınlar